Ayak kokusu nedenleri – Ayak kokusunun sebepleri

Ayak kokusu, insanların ayaklarında ortaya çıkan istenmeyen bir kötü koku türüdür. Erkeklerde görüldüğü kadar bayanlarda da sıklıkla rastlanan ayak kokusu sorunu, sosyal ve psikolojik açıdan büyük sıkıntı oluşturan bir hijyen ve temizlik sorunudur. Ayak kokusunun nedenleri nelerdir?
Ayak kokusunun nedenleri genelde ayak çevresinde oluşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Insan ayağının terleme neticesinde oluşan nemli ortamı, bakteri ve mikrop üremesi için uygun bir ortam sağlamaktadır. Aslında bakteriler cildimizde doğal olarak bulunmaktadırlar. Ancak çorap ve ayakkabı içerisinde yeteri kadar havalandırma sağlanamaması nedeniyle ayak kokusuna neden olan bakteriler üremekte ve bu bakterilerin salgıladığı bir takım biyokimyasal maddeler, ayak kokusuna neden olmaktadır.
Ayak kokusunun en önemli nedeni ayaklarda görülen aşırı terleme sorunudur denilebilir. Ancak şunu hatırlatmak gerekir ki ter salgısının kendisi kokusuzdur. Ancak terleme, ayak kokusuna neden olan bakterilerin üremesi için gerekli nem, besin ve ortamı hazırlar. Ayaklarda tüylenme de ayak kokusu için gerekli şartların oluşmasına yardımcı olmaktadır.Kullanılan çorapların ayak cilt dokusu ile doğrudan temas ettiğini dikkate aldığımızda çorapların üretildiği materyalin ve malzemenin de ayak kokusu oluşumuna doğrudan etki ettiğini söyleyebiliriz.
Bilhassa naylon ve polyester malzemeden imal edilen çoraplar, ayaklardaki terlemeyi ememediği için ayak terlemesini artırıcı ve dolayısıyla ayak kokusunu hızlandırıcı etki yapar. keza aynı şekilde sentetik maddelerden imal edilen ayakkabılar da aşırı ayak terlemesi sorununa neden olur.

Ayak kokusunun türleri nelerdir.
Ayak kokusunun değişik türleri vardır. Kimisi elma sirkesi, amonyak veya kokmuş peynir gibi kokarken kimisi de daha değişik kokulara neden olabilmektedir. Brevibakter denilen bakteri türü ayaklardaki deri artıklarında bulunan amino asit maddeleri metil alkol ve de metanol e dönüştürmekte bu da kükürt kokusuna benzer bir koku oluşmasına neden olmaktadır. Ölü deri dokusu artıkları genelde ayak parmaklarında biriktiği için ayak kokusunun en şiddetli oluştuğu bölge burasıdır. Brevbakter türleri aynı zamanda çürümüş peynir kokusuna da sebep olabilmektedirler.

Ayak kokusunda görülen diğer bir biyokimyasal madde ise Propanoik asit tir. Propanoik asit, Propionibakterium adı verilen bir bakteri türü tarafından üretilirler. Özellikle ergenlik döneminde görülen ayak kokusu vakalarında Propionibakterium mikroplarının ürettiği yan maddeler neden olmaktadır. Propanoik asit e özellik olarak benzeyen diğer bir doğal asit ise Asetik asittir. Yapı olarak benzerlik gösteren bu iki asit türü, ayak kokusu olarak ta üzüm sirkesi kokusuna benzer bir koku salgılar. Stafilokoklar tarafından üretilen izovalerik asit, peynir kokusuna benzeten başka bir ayak kokusu türüne neden olmaktadırlar.

Görüldüğü üzere ayak kokusunun nedenleri tamamen bakteriyel kökenlidir ve hangi tür bakteri nedeniyle ayak kokusu sorunu ile karşı karşıyasanız ona göre bir ayak kokusu tedavisi veya ayak kokusuna iyi gelen ilaçlar denemelisiniz. Hangi tür ayak kokusu şikayeti ile muzdarip olursanız olunuz dikkat etmeniz gereken önemli nokta ayak hijyenini ve havalandırmasını sağlamanızdır. Ayak hijyenine dikkat etmeksizin yapılacak ayak kokusu çözümleri genelde kesin çözüm sunmaz ve kısa bir süre sonra ayak kokusu şikayeti ile yine karşı karşıya kalırsınız.

Bu yazı Ayak Kokusunun Nedenleri Ve Sebepleri kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ayak kokusu nedenleri – Ayak kokusunun sebepleri için 1 cevap

  1. Geri izleme: ayak kokusu kremi ile ayak kokusuna son |

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>